DASK Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası sadece 5 adımda hazır!

DASK artık çok kolay. Hemen online satın al ve yazdır, kredi, tapu ve abonelik işlemlerinde hemen kullan.

TEKLİF AL

Bilmenizde fayda var

  • “DASK” “Doğal Afet Sigortaları Kurumu”nun kısaltılmış ismi olup, ürün DASK’ın yönettiği “Zorunlu Deprem Sigortası”dır. Zorunlu Deprem Sigortası yerine genellikle “DASK” sigorta ürün ismi gibi yerleşmiştir.
  • DASK’ın yaygınlaşmasıyla birlikte, DASK sigortası bulunmayan konutların sigorta kapsamındaki deprem sonucu oluşan kayıplara ilişkin devlet yardımı yapılmaması kararı alınmıştır.
  • DASK, Sigorta Şirketleri aracılığı ile satılan poliçe primlerinin belirlenmiş kesintiler sonrası aktarıldığı bir havuz olup, beş yılda bir yapılan ihale sonucunda ihaleyi kazanan Sigorta Şirketi tarafından sigortacılık kural ve kanunları ile yönetilir ve tabi olduğu yönetmelik gereği denetlenir.
  • DASK, Belediye sınırları içinde kalan mesken olarak inşa edilmiş binaların içerisinde yer alan konutlar ve ayrıca yine bu türlü binaların içerisinde büro, ticarethane ve benzeri amaçla kullanılan bölümler için zorunludur.
  • DASK, Tapu dairelerinde, alım-satım ve ipotek gibi resmi işlemlerin yapılması sırasında, elektrik ve su, abonelik işlemlerinde zorunlu olarak talep edilir. Konutundaki elektrik ve su açtırma işlemini yapmadan önce artık internetten poliçeni 5 dakikada satın alabilir, yazıcından alacağın çıktı ve poliçede belirtilen DASK poliçe numarası ile işlem yapabilirsin.
  • Zorunlu Deprem Sigortası sadece binayı limitler dahilinde depreme karşı güvence altına alır. Bu limitler üstünü ve bina içinde eşyalarını güvence altına almaz, deprem haricindeki diğer risklere karşı koruma sağlamaz. Bu nedenle, evine tam koruma sağlamak için Konut Sigortası yaptırman gerekir.
  • Zorunlu Deprem Sigortası maksimum 150.000 TL’ye kadar teminat sağlar. Konutunun yeniden inşa değeri daha yüksek ise, Konut Sigortası yaptırarak ihtiyari deprem teminatı dahilinde DASK poliçenin üzerinde kalan bedel için tam koruma sağlayabilirsin.